Blog OctoberCMS

Díl 1. - OctoberCMS – minimalistický a mocný

logo of OctoberCMS project

5. 2. 2020 (3 minuty čtení)

WordPress. Jedná se jednoznačně o jedno z nejskloňovanějších slov v souvislosti s tvorbou webu. Znají je i lidé, kteří se v dění v on-line světě příliš neorientují. Není se čemu divit. WordPress představuje nástroj, který dává možnost vytvořit webovou prezentaci i lidem, kteří neznají HTML, CSS, JavaScript a další „složité“ technologie.

Dalšími velice známými CMS systémy jsou Joomla a Drupal. Nicméně existuje mnoho dalších alternativ. Například framework Symfony na svých stránkách uvádí, že slouží jako základ pro 21 systémů pro správu obsahu webu.[1] Jedním z nich je i OctoberCMS.

K prozkoumávání content management systémů jsem se dostal v okamžiku, kdy jsem se staral kamarádovi o jeho on-line prezentaci. Ve skutečnosti se jednalo pouze o one-page web a jedinou správou byla aktualizace novinek. Hledal jsem tedy opravdu jednoduché řešení, se kterým se naučím pracovat během chvíle. OctoberCMS mě v tomto ohledu nadchnul. Pochopit základní principy a napojit existující statickou HTML stránku nezabralo více než pár desítek minut. Brzy jsem však pochopil, že nabízí vše, co člověk potřebuje pro správu i větších projektů.

Trocha historie, výhody a nevýhody

OctoberCMS je postaven na Laravelu – jednom z nejmodernějších PHP frameworků. První verze spatřila světlo světa v roce 2014, pro srovnání WordPress je o 11 let starší.[2][3] Projekt ale rozhodně není mrtvý, poslední aktualizace byla vydána 7. ledna 2020.[3] Je zcela zdarma a open-source. Základní instalaci lze rozšířit pomocí mnoha pluginů, některé jsou placené, většina je ovšem zdarma. Důvody, proč jsem si OctoberCMS oblíbil, jsou především tyto:

  • Moderní framework postavený na Laravelu a Symfony
  • Snadné pochopení principů a rychlé učení
  • Minimalistické UI – neobtěžuje uživatele nepotřebnými věcmi
  • Malý a rychlý
  • Mnoho pluginů a témat zdarmaModerní framework postavený na Laravelu a Symfony
  • Jednoduchá tvorba vlastních doplňků
  • Přehledná dokumentace

Jako největší slabinu bych viděl nepříliš kvalitní lokalizaci do češtiny. Technicky zdatní jedinci určitě nebudou mít problém s používáním v angličtině. Nicméně pokud budete chtít OctoberCMS dát k používání svým klientům, může být český překlad poměrně matoucí. Pokud přecházíte z jiného CMS, může vás vyděsit absence některých funkcionalit, na které jste zvyklí. Například WYSIWYG editor či správa menu. V základu se totiž edituje obsah přímo v HTML. Nicméně toto lze snadno vyřešit instalací dalších pluginů.

Při hledání informací o tomto CMS systému jsem zjistil, že není v Česku příliš známý. Respektive nenašel jsem mnoho informací na českých webech. Osobně si myslím, že OctoberCMS stojí za pozornost, a proto jsem se o něm rozhodl napsat tento blog. Ve dvou desítkách kapitol se podíváme na základní principy a popis nástroje. Poté na reálném příkladu projdeme použití CMS od zprovoznění pro jednoduchý one-page web až po tvorbu blogu či e-shopu. Samozřejmě nebude chybět ani tvorba vlastních pluginů.

V příštím díle se podíváme na instalaci OctoberCMS a základní nastavení.


[1] CMS projects using Symfony. Symfony [online]. [cit. 2020-02-05]. Dostupné z: https://symfony.com/projects/category/cms

[2] WordPress. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation [cit. 2020-02-05]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/WordPress

[3] Changelog. OctoberCMS [online]. [cit. 2020-02-05]. Dostupné z: https://octobercms.com/changelog